| A gyökérkezelés indoka leggyakrabban a fogbélgyulladás, amit a mély szuvasodásból származó baktériuminvázió okoz. A gyökércsatornába és annak falába ilyenkor baktériumok kerülnek. Ilyen esetekben vagy heveny gyulladás zajlik, hidegérzékenységet jelezve, vagy lassan elhal a fogbél különösebb tünetek nélkül, fájdalom és melegérzékenység maradhat vissza. A gyökérkezeléssel a fertőzött beltartalmat és a fertőzött csatornafalat is eltávolítjuk. Ezt gyökérkezelő tűk segítségével hajtjuk végre. A gyökércsatorna tisztítása apró fogazott tűkkel, reszelőkkel történik, melynek során eltávolítjuk a fertőződött foganyagot, és egyben ki is tágítjuk a gyökércsatornát. Feltétlenül szükséges, hogy a kórokozókat és a szöveti bomlástermékeket eltávolítsuk a gyökércsatornából, és azt hermetikusan lezárjuk. Végleges, bizonyos esetekben ideiglenes töméssel zárjuk a gyökércsatornát, megelőzve egy későbbi befertőződést.
Miért érdemes a gyulladt, vagy már elhalt fogakat gyökérkezelni? - mert elsődleges célunk a saját fogak megtartása (ellentétben a fogeltávolítással)
- ezáltal elkerülhető vagy megszüntethető a fájdalom, valamint a fogak ráharapási érzékenysége
- további fertőzéseket, gócbetegségeket előzhetünk meg.
Gyökérkezelés után az esetek túlnyomó részében a fog tünetmentessé válik a fertőtlenítés, és a gyulladt gyökércsatorna-tartalom eltávolítása által. Mivel a gyökércsúcs gyulladt állapota nem szűnik meg pillanatok alatt, így a fog még egy-két napig ráharapásra érzékeny marad, de ez nem jelentős, és kis idő elteltével megszűnik. A gyökérkezelt fogak keringése megszűnik, ezáltal, ha a fogorvos nagyobb területen végez gyökértömést, a fog törékeny lesz. Ilyenkor érdemes a fogat koronával védeni. | |